Otevřená základní škola · Květnového vítězství 1554, Praha 4 – Jižní Město

2.5. – 6.5.2018 ŠVP 1.D: Hotel Králíček

Neděle 6.5. 

Ráno jsme se po snídani ještě naposledy prošli ke skřítkovskému stromu, napadlo nás zazpívat si u něj. Píseň "Proč kopřiva pálí" zněla v přírodě skvěle. Sešli jsme z kopce, nasedli do minibusu a vydali se zpět směr Praha ..

 

Sobota 5.5.

Dnes jsme navštívili hrad Valdštejn. Při komentované prohlídce nás zaujaly například mechanické stolní hodiny, které po spuštění hrály různé pěkné melodie; dostali jsme se i do hradní kaple, v níž nám pan varhaník předvedl něco z mešního repertoáru. Dozvěděli jsme se leccos o fauně a flóře valdštejnského panství - viděli jsme např. vycpanou zvěř a vzácné kameny z okolí hradu, uložené v hradních kabinetech. Po cestě z Valdštejna zpět do hotelu jsme se zastavili na travnaté louce v podhradí a přečetli si krátkou pohádku o Medvídkovi Pú; z další louky na kopci pak bylo vidět do čtyř světových stran a tak jsme si ukázali všechna pamětihodná místa, která jsme během školy v přírodě prošli. Po výletě jsme stihli večeři, zápisy do deníčků, rozdání map od kastelánky a absolventských diplomů, míčové hry (volejbal, fotbal) a balení kufrů k přípravě ranního odjezdu. V tom všem zbyl čas i na hledání sladkých odměn, které nám kousek od hotelu schovali skřítkové vděční za veškerou pomoc, kterou jsme jim poskytli.

Ivana, Simona, Jana, Matěj a Jitka

 

Pátek 4.5. 

Ráno po tradiční rozcvičce a snídani ve stylu švédského stolu, jsme si hravou formou procvičili počítání. Posvačili jsme buchty s mákem a vyrazili na hřiště, kde vypukl turnaj ve famfrpálu. Podstatou hry bylo míčkem trefit bránu soupeře a zároveň mu v trefě zabránit. Do hry vstupují také čtyři další hráči – zlatonka  a chytač z každého družstva. Hra končí ve chvíli, kdy chytač chytne zlatonku soupeře. Zahráli jsme si také „Honzo, vstávej“ a „Na slepou bábu". Po obědě a poledním klidu jsme vyrazili na procházku do chráněné přírodní památky Vústra. Rybníček s přilehlou slatinou loukou nás okouzlil. Povídali jsme si o rozdílech ekosystémů a stupních ochrany lesa.. Děti dostaly telegram s poděkováním od skřítků. Je konečně jaro, rozbité hodiny fungují .. Večer si děti před fotbalem zahrály ještě se zájmem hru, při které spojovaly body hvězd do známých souhvězdí. 

Ivana, Simona, Jana, Matěj a Jitka

 

Čtvrtek 3.5. 

Dnes jsme zahájili hru, která nás bude provázet celým pobytem. Dětem přišel dopis od lesních skřítků s prosbou o pomoc při péči o les. Rozbité hodiny způsobily převrat ročních období. Zima se přihlásila nečekaně a děti postavily pro skřítky bezpečné úkryty z klacíků, větviček, šišek a mechu. Učili jsme se v přírodě, četli jsme ze Slabikáře. Odpolední procházka nás zavedla ke hradu Kozlov a samozřejmě nechyběl ani fotbal.

Ivana, Simona, Jana a Matěj

 

Středa 2.5.

Před námi se otevřel pohled na zvlněnou krajinu. Po silnici jsme dojeli k malému hotýlku na rozcestí. Ubytovali jsme se, naobědvali a po poledním klidu vyrazili na cestu. Modrá turistická značka nás zavedla ke Kopicově statku. Posvačili jsme u sochy sv. Jiří a pokračovali po naučné stezce. V letech 1940 až 1978 zde vytvořil Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů. Při zpáteční cestě jsme rozpoznávali různé zvuky lesa. Před večeří jsme si ještě stihli zahrát fotbal. Večerní program nám přiblížil některé členy rodu Valdštejnů. Děti prostřednictvím pantomimy hádaly povolání slavných šlechticů, vytvářely vlastní erb. Nechyběla pohádka na dobrou noc.

MVDr. Ivana Hoffmannová, Simona Ptáčková a Jana Palánová