Otevřená základní škola · Květnového vítězství 1554, Praha 4 – Jižní Město

6.3.2018 Vyhlášení soutěže Post Bellum "Příběhy našich sousedů"

V úterý 6.3.2018 skončil 2.ročník projektu Příběhy našich sousedů organizovaný společností Post Bellum. Účastnilo se ho 9 týmů ze 6 základních škol Prahy 11.

Úkolem soutěžících bylo navštívit pamětníka, natočit s ním rozhovor a zpracovat ho formou 4-5 minutové reportáže. Vše vyvrcholilo závěrečnou prezentací v KC Zahrada.

Tým žáků naší školy tvořili Eliška, Filip, Matyáš a Šárka z 8.A. Vystoupili s příběhem 91-leté paní Hany Opičkové. Díky pečlivé videoreportáži a přesvědčivému vystoupení před publikem skončily naše děti na prvním místě.

Obhájili jsme tak vítězství z loňského ročníku.

Vítězná reportáž zde - pamětnice paní Hana Opičková 

(natočeno 16.10.2017)

prezentace video zde

vyhlašování výsledků video zde

Mgr. Jaromír Trunc

___________________________________________________________________

 

Příběhy našich sousedů - Paměť národa

Ve školním roce 2017/18  se žáci naší školy podruhé  zapojí do projektu Příběhy našich sousedů.

Projekt se koná pod záštitou organizace Post Bellum a ve spolupráci s reportérkou Českého rozhlasu paní Konigsmarkovou.

Cílem je najít pamětníka doby totality žijícího na Praze 11, natočit s ním rozhovor a libovolnou formou jeho vyprávění zpracovat a představit veřejnosti. Akce trvá od začátku října 2017 do konce března 2018 a děti, které se do ní zapojí, budou vše tvořit ve svém volném čase. Projekt probíhá zároveň jako soutěž a vyvrcholí prezentací v KC Zahrada. V minulém školním roce naše žákyně Barbora Blínová, Xiana Gilová, Ksenia Mayorova, Nathalie Svobodníková a Barbora Veselá z tehdejší 8.A soutěž na Praze 11 vyhrály  (foto dole, odkaz na minulý ročnik zdepametnaroda.cz).

V letošním roce se opět představí děti z 8.třídy: Eliška, Matyáš, Šárka a Filip

Příběh pamětníka zpracují v podobě video-reportáže.

Mgr. Jaromír Trunc, vedoucí týmu  

___________________________________________________________________

Závěrečná prezentace - Post Bellum 1. ročník - vyhlašování výsledků KC Zahrada 28.3.2017

V soutěži na Praze 11 je příběh natočený 5-ti děvčaty z 8.A nejlepší - i při účasti gymnázií:

Barbora Blínová, Xiana Gilová, Ksenia Mayorova, Nathalie Svobodníková, Barbora Veselá.

  1. Nathalie: Dobrý den, (JMÉNA) …u počítače sedí Bára Veselá a my jsme ze školy Květnového vítězství.

  2. Na naší první schůzce s paní Annou Königsmarkovou jsme se seznámily s celým tímto programem a dostaly jsme první informace o naší pamětnici.

  3. Šly jsme do archivu, abychom se dozvěděly něco víc.

4 Xiana: Když nastal ten den, kdy jsme měly slyšet příběh Ludmily Tůmové, tak jsme koupily kytici a přinesly obraz, který namalovala naše talentovaná a ctěná kolegyně Bára Veselá. Paní Ludmile se tato pozornost líbila.

Bára B.:Měli jsme tu čest poznat paní Ludmilu Tůmovou, která se s námi podělila o svůj příběh a my ji teď necháme, aby se vám sama představila  a pak o ní něco málo povíme.

5Video-paní Tůmová se představuje

6 Nathalie:7. května 1945 umírá Ludmilin tatínek v Karlíně u Viaduktu. Ludmilina matka byla ze smrti otce hodně zdrcená. Doba po smrti otce byla těžká a chudá.

Ksenia:Později nastupují k moci komunisti a vznikají jednotná zemědělská družstva aneb JZD. Ludmilina strýce zavřeli na jeden rok.

7Bára B.:Vystudovala učitelství. Nastoupila do družiny v Nuslích a po sedmi letech přestoupila na Starou Chodovskou školu. Začátky byly krušné. Během své práce Ludmila potkala svou životní lásku pana Tůmu a v roce 1960 se za něj provdala.

8 Ksenia: Naše natáčení také nebylo vždy snadné. Posuďte sami.

Nepovedená videa

Xiana:Díky vyprávění paní Tůmové jsme mohly nahlédnout do těžkých časů okupace a komunismu. Jsme vděčné za to, že jsme mohly poznat tak laskavou, milou a hodnou paní.

vítězná reportáž zde

více také zde